Indicto™

Uçtan uca, yüksek hacimli
internet arama motoru
teknolojileri ve platformu

Genel Bilgi
Teknoloji
Mimari
Örnek Uygulamalar

Indicto Arama Motoru Platformu

Arama Motoru Platformu

Indicto™ Saftaş tarafından, genel ve özel/dikey amaçlı internet arama motoru teknoloji platformudur. İnternet üzerinden bilginin toplanmasından başlayıp, son kullanıcılar tarafından aranabilir hale gelmesine kadar ihtiyaç duyulan tüm parçaları içeren uçtan uca bir platformdur.

Yüksek ölçekli mimarisi, semantik analiz, doğal dil işleme özellikleri ve clickstream analiz de dahil bileşenleri ile bir arama motoru projesinin ihtiyaç duyduğu tüm bileşenleri kapsar. Kolay kullanımlı erişim ve yönetim API’si ile hem son kullanıcılara yönelik arabirimlerin geliştirilmesinde hem de arama motoru yönetim özellikleri ile esnek entegrasyon olanakları sunar.

Bir arama motorunun tatmin edici sonuçlar üretebilmesi için;

Sorgu Analizi

1
Kullanıcının girdiği arama ifadesinden ve bulunduğu şartlardan ne aradığının tespit edilmesi gerekir. Indicto™, kullanıcının profili, coğrafi konumu, geçmiş aramaları ve aramalar sonucunda basarak tercih ettiği sonuçlara göre sorgu analizi yaparak kullanıcının arama ifadesini değerlendirir ve sorgu niyetini tespit eder.

Sorgu Zenginleştirme

2
Kullanıcının arama yapmak istediği konu tespit edildikten sonra konuya göre kullanıcıya uygun içeriklerin döndürülebilmesi için, daha önceden yaptığı aramalar, tercihleri dikkate alınmalıdır. Indicto™ Searchstream ve clickstream sonuçlarını arama aşamasına yansıtarak sonuçların sıralamasında olumlu etki yaratır. Indicto™ clickstream ve searchstream verilerini kullanıcı özelinde işleyebildiği gibi kullanıcıları gruplandırarak da işleyebilir.

İçerik Sorgulama

3
Kullanıcının sorgusuna en uygun içerikler, en hızlı şekilde bulunarak görüntülenmek üzere döndürülür. Indicto™ ölçeklenebilir mimarisi ile yüksek yük altında hızlı yanıt verebilmektedir. Yatay ölçeklenme özelliği ile ihtiyaç duyuldukça eklenecek ek donanım, yanıt verme kapasitesini doğru oranda arttırır. Geleneksel veri depolama sistemlerinden farklı olarak Indicto™ lineer ölçeklenebilir bir mimariye sahiptir.

Öncelik ve Anlamlandırma

4
Sorguya uygun bulunan içerik, içeriğin kendisine, kullanıcıya ve bulunduğu duruma uygun bir şekilde sıralanmalıdır. Kullanıcıların %90’ı arama sonuçlarının ilk sayfasına baktıkları bilinmektedir. İçerisinde sadece kullanıcının aradığı kelimenin fazla geçmesi, kullanıcının sonuçları beğeneceği anlamına gelmeyeceğinden Indicto™ hangi dikeyde konumlandırıldığına bağlı olarak konu ile ilgili anlamsal (semantik) ilişki ağaçları, sözlükler, tanımlar kullanarak konu uzmanlarının en iyi sıralamayı yapabilmeleri için gereken tüm parametreleri sağlar.

Bilgi Toplama

5
Kullanıcı sorgularına yanıt verebilmek için internet üzerinden içerik toplanması şarttır. Indicto™ yüksek performanslı bilgi toplama bileşenleri ile 7/24 kesintisiz içerik toplayabilmektedir. Web sayfaları, bloglar, forumlar ve her türlü sitenin yanında doküman, sunum gibi özel formatlı dosyalar ile görsel resimleri toplar.

Sorguya uygun bulunan içerik, içeriğin kendisine, kullanıcıya ve bulunduğu duruma uygun bir şekilde sıralanmalıdır. Kullanıcıların %90’ı arama sonuçlarının ilk sayfasına bakarlar.

İçerik Analizi ve İşleme

6
İnternet üzerinden toplanan içeriğin, dil, anlam (semantik), içerik ve yapısına göre incelenmesi, sınıflandırılması ve filtrelenebilmesi gerekmektedir. Indicto™ Toplanan içeriğin sınıflandırılması, filtrelenmesi ve etiketlenmesinde heterojen bilgi işlemeye yönelik olarak özelleştirilmiş yapay zeka (machine learning) yöntemleri kullanır.

İçerik İndeksleme

7
Arama motorları, sorguların sonucu olarak internet sayfaları, doküman, resim vb içerikleri döndürürler. Kullanıcının arama ifadesini yazmasıyla birlikte uygun sonuçların hızlı şekilde bulunabilmesi, güçlü bir indeksleme yapısını gerektirir. Indicto™ içerikleri indekslerken sorgulara yüksek bir performans ile yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır. İçeriğin yapısına, metnine ve özelliklerini ayrı ayrı inceleyerek arama sonuçlarına en hızlı yanıt verecek şekilde indeksler. Ayrıca Indicto™ içeriğin dil özelliklerine de dikkat eder. Türkçe’nin yapısına ve dilbilgisine uygun çalışır.

Esneklik

8
Genel arama motorlarından farklı olarak dikey arama motorları alan uzmanlığı gerektirir. Bir dikey arama motorunun başarısı, alanındaki bilgiyi ne kadar yansıtabildiğine bağlıdır. Indicto™ içerisinde alan uzmanları tarafından arama motorunu dikeyleştirmeye yönelik pek çok teknolojiyi barındırır. Hiyerarşik bilgi ilişkierinin tanımlanmasından özel sözlüklerin oluşturulmasına, kademeli sınıflandırma araçlarından, kural motorlarına kadar pek çok araç, Indicto™ ile dikey arama motoru geliştirilmesine olanak sağlar.

Yönetim

9
İnternet arama motorları sürekli canlı veri üzerinde çalışırlar. İçerik güncellemesinden, filtrelemeye, arama motorunda yönetilmesi gereken süreçler bulunmaktadır. Indicto™ bilgi ve içerik yönetimi için zengin bir API katmanı sunar. Böylelikle yönetim amaçlı uygulama geliştirilmesine de olanak sağlar.

Entegrasyon

10
Arama motorları karmaşık sistemlerdir. Ancak son kullanıcıya en iyi sonuçları üretebilmesi pek çok farklı sistem ile etkileşimde bulunmasını gerektirir. Indicto™ içerisinde kolay kullanımlı zengin API araçları sunar. API’ler kullanılarak arama siteleri, mobil uygulamalar geliştirilmesine olanak sağlar.